Відбулася презентація збірки есеїв «Менталітети» львівського культуролога та літературознавця Ростислава Чопика

5 грудня 2014 р. відбулася презентація збірки есеїв «Менталітети» львівського культуролога та літературознавця Ростислава Чопика у читальному залі Наукової бібліотеки Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника.

«Менталітети» – альбомного формату збірка есеїв, у якій автор виходить за межі літературознавства і вільно рухається думкою понад просторовими та часовими рамками. Це книжка про те, що національне «також має значення». Національне зовсім не в сенсі фольклорно-етнографічному («шароварному»), а чи навіть мовному, але в сенсі ментальному – особливого світосприйняття тієї чи іншої нації, в якім закорінена її ідентичність. Чому Микола Гоголь, осягнувши найбільшу славу, відмовився від усього, що написав? Завдяки чому поляк Джозеф Конрад став класиком англійської літератури, а росіянка Марко Вовчок – української? Чому добрі чехи вважають себе атеїстами? Чому гуцул звучить гордо? Хто в Криму – «незваный гость»? Як за гріхи християн утворилась Османська імперія, а завдяки Майданові почала валитися Радянська? Скільки століть Майданові? Чому легендарний Михайло Сорока – ментальний українець і що сказав би Тарас Шевченко про сучасні наші реалії?.. У розмаїтті культурних феноменів, історичних колізій, побутових курйозів, задавнених таємниць автор віднаходить сюжети, де головним героєм виступає саме він, менталітет, – і з’ясовує те, що без нього з’ясувати було б неможливо.

Зустріч відкрив і зі вступним словом виступив про досвід і значення дослідження феномену менталітетів кандидат філософських наук Олег Гуцуляк.

afisha-chppyk-mentalitety

chopyk01

Be the first to comment

Leave a Reply